آموزش و مقالات

خطای در دسترس نبودن درایور پرینتر را برطرف کنید

خطای در دسترس نبودن درایور پرینتر را برطرف کنید

خطای در دسترس نبودن درایور پرینتر را با انجام مراحل زیر به آسانی برطرف کنید، بسیاری از کاربران در مواجهه با خطای Printer Driver is Unavailable (درایور پرینتر) با ما تماس می گیرند که مانع از استفاده درست از پرینتر خود با کامپیوتر تحت ویندوز می‌شود. در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم که تلاش خود را معطوف به ارائه راه‌حل‌ها و راهکارهایی برای حل این مسئله آزاردهنده کنیم تا بتوانید پرینتر خود را دوباره راه‌اندازی کنید.

خطای در دسترس نبودن درایور پرینتر را برطرف کنید

خطای The Printer Driver is Unavailable بیشتر در پرینترهای Dell ، Hp و Epson دیده می‌شود، اما ممکن است در برندهای دیگر نیز مشاهده می‌شود. اطمینان حاصل کنید که تمام راه‌حل‌های ذکر شده را تک تک دنبال می‌کنید تا اینکه یکی از آنها برای شما کار کند و همچنین اطمینان حاصل کنید که دلایلی که موجب ایجاد خطا می‌شود را در وهله اول مطالعه کرده‌اید.

چه چیزی موجب می‌شود تا خطای Printer Driver is Unavailable در ویندوز رخ دهد؟

پس از مرور لیست راه‌حل‌هایی که تیم تکنولوژی ما تهیه کرده است، به این نتیجه رسیدیم که موارد زیر باید برجسته‌ترین عوامل این مسئله باشند.

مشکل درایور: ممکن است نصب درایور پرینتر برخی مشکلات را در سیستم عامل شما ایجاد کرده باشد، به همین دلیل خطای The Printer Driver is Unavailable رخ می‌دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم سعی کنید درایور را مجددا نصب کنید تا هرگونه مشکل برطرف شود.

درایورهای قدیمی: اگر درایورهای کامپیوتر شما قدیمی هستند این احتمال می‌رود که با برخی از سخت‌افزارهای نصب شده بر روی سیستم شما سازگار نباشند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم درایورهای قدیمی را بررسی کرده و آنها را به آخرین نسخه موجود به روز کنید.

فایل‌های آسیب دیده سیستم: ممکن است برخی از فایل‌های سیستم در کامپیوتر آسیب ببینند یا در دسترس نباشند، به همین دلیل درایور پرینتر از دسترس خارج شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که سعی کنید فایل‌های آسیب دیده سیستم را پاک کنید و سپس بررسی کنید که آیا با این کار خطای The Printer Driver is Unavailable برطرف می‌شود یا خیر.

نرم‌افزار آنتی ویروس: آنتی ویروس همچنین می‌تواند برخی از قابلیت‌های کامپیوتر شما را مسدود کند که گاهی اوقات باعث جلوگیری از فعال شدن درایور پرینتر می شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم آنتی ویروس را مجددا در کامپیوتر خود نصب کرده یا استثنائاتی برای خدمات مربوط به چاپ خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید آن را به طور موقت غیرفعال کنید.

اکنون که تقریبا تمام دلایل احتمالی این مسئله را بررسی کرده‌اید، بالاخره می‌توانیم راه‌حل‌هایی را پیاده‌سازی کنیم.

رفع مشکلات کامپیوتر به صورت خودکار

اگر می خواهید مشکلات مربوط به کامپیوتر خود را به طور خودکار برطرف کنید و خطاهای رجیستری را تشخیص دهید ما به شما برنامه Restro Repair Tool را توصیه می کنیم که به راحتی می‌تواند همه این کارها را با یک کلیک انجام دهد. از طرف Trustpilot رتبه عالی دریافت کرده است بنابراین لازم نیست نگران چیزی باشید.

برطرف کردن خطای Printer Driver is Unavailable در ویندوز 10:

فهرست مطالب:

READ  درایور پرینتر Samsung Xpress M2070

راه‌حل 1: درایور پرینتر را حذف کنید

راه‌حل 2: نصب مجدد درایورها به صورت دستی

راه‌حل 3: بررسی بروزرسانی‌ها

راه‌حل 4: درایورها را در حالت سازگاری نصب کنید

راه‌حل 5: تنظیمات UAC را تغییر دهید

راه‌حل 6: SFC Scan را اجرا کنید

راه‌حل 7: حساب Microsoft را تایید کنید

راه‌حل 8: درایور پرینتر عمومی را نصب کنید

راه‌حل 9: آنتی ویروس خود را غیرفعال کنید

راه‌حل 10: بازگرداندن فایروال به تنظیمات پیش فرض

راه‌حل 11: پرینتر را مجددا با استفاده از تنظیمات TCP/IP نصب کنید

راه‌حل 1: درایور چاپگر را حذف کنید

می توانید تمام درایورها/برنامه‌های پرینتر را حذف کنید تا دوباره از ابتدا شروع شود. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کند:

 1. در نوار جستجوی Windows “Control Panel” را تایپ کنید و “Enter” را فشار دهید، در پنجره Control Panel بر روی “View Devices and Printers” در قسمت “Hardware and Sound” کلیک کنید. در این پنجره “Printer” را که موجب خطا می‌شود، بیابید.
 2. اکنون بر روی پرینتر راست کلیک کرده و “Remove Device” را از منوی کشویی انتخاب کنید، پس از انجام این کار پنجره “Control Panel” را ببندید.
 3. در نوار جستجو اکنون “Device Manager” را تایپ کرده و “Enter” را فشار دهید. در پنجره باز شده Device Manager بخش “Printers” را انتخاب کنید و روی پرینتر خود راست کلیک کنید، از منوی کشویی، روی “Uninstall Device” کلیک کنید. اگر پرینتر خود را نمی‌بینید، این مرحله را رد کنید.
دیوایس منجر پرینتر
 1. سپس روی صفحه کلید خود کلیدهای “Window + R” را با هم فشار دهید تا کادر “Run” باز شود، در نوار آدرس عبارت “appwiz.cpl” را در Command Prompt تایپ کنید و “Enter” را فشار دهید.
open-programs-and-features-by-run
 1. در پنجره پاپ آپ Programs and Features در لیست برنامه‌های نصب شده به پایین بروید و در صورت وجود نرم افزار نصب شده برای “Printer” خود را پیدا کنید، برنامه را انتخاب کرده و سپس دکمه “Uninstall” را در بالا فشار دهید تا حذف شود.
حذف نرم‌افزار پرینتر
 1. پس از انجام کلیه مراحل، پرینتر را جدا کرده و آن را برای چند دقیقه قبل از اتصال مجدد خاموش کنید، پس از چند دقیقه پرینتر را دوباره وصل کنید. اکنون کامپیوتر به طور خودکار درایورهای پرینتر را نصب می‌کند.

راه‌حل 2: نصب مجدد درایورها به صورت دستی

اگر نصب درایورها به طور خودکار کار نکرد، می‌توانید آنها را به صورت دستی نصب کنید. قبل از شروع مراحل جدیدترین درایورهای پرینتر خود را از وب سایت سازنده دانلود کنید، پس از دانلود مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در نوار جستجو “Device Manager” را تایپ کرده و “Enter” را فشار دهید، در پنجره جدید بخش “Printers” را انتخاب کنید و روی “Printer” خود راست کلیک کنید.
 2. از منوی کشویی گزینه “Update Driver” را انتخاب کنید، هنگامی که پنجره پاپ آپ ظاهر می‌شود، روی “Browse My Computer For Driver Software” کلیک کنید. اکنون کامپیوتر خود را بررسی کنید تا فایلهایی را که قبلا دانلود کرده‌اید انتخاب کرده و به کامپیوتر اجازه دهید آنها را نصب کند.
به روز رسانی نرم‌افزار پرینتر
 1. هنگامی که چاپگر کاملا شروع به کار کرد، به وب سایت رسمی مایکروسافت بروید و بسته “wushowhide.diagcab” را دانلود کنید.
 2. بسته را پس از دانلود اجرا کنید و روی “Next” کلیک کنید، در صفحه بعدی “Hide Updates” را انتخاب کنید و در صورت نمایش پرینتر را انتخاب کنید. سپس روی “Next” کلیک کنید تا مراحل تکمیل شود و امیدوارم خطای Printer Driver is Unavailable برطرف شود.
READ  درایور پرینتر HP LaserJet Pro 400 M401dw

راه‌حل 3: بررسی بروزرسانی‌ها

 1. در نوار جستجو در نزدیکی منوی Start، عبارت “Check For Updates” را تایپ کرده و “Enter” را فشار دهید، وقتی پنجره جدید باز شد، روی “Check For Updates” کلیک کنید.
بررسی به روز رسانی
 1. حالا ویندوز شروع به جستجوی هرگونه به روزرسانی جدید می‌کند، در صورت پیدا شدن به روز رسانی آن را دانلود کرده و به صورت خودکار بر روی سیستم شما نصب می‌کند.

راه‌حل 4: درایورها را در حالت سازگاری نصب کنید

اگر “راه حل 2” کار نکرد، می‌توانید روش ذکر شده در زیر را امتحان کنید:

 1. روی “Driver File” که قبلا دانلود کرده اید راست کلیک کرده و از منوی کشویی “Properties” را انتخاب کنید، در منوی Properties سپس روی برگه “Compatibility” در بالا کلیک کنید.
 2. در برگه Compatibility کادر مقابل “Run This Program In Compatibility Mode For” را از منوی کشویی علامت بزنید، سپس “Windows 8” را انتخاب کنید.
 3. سپس کادر مقابل “Run This Program As Administrator” را علامت بزنید. سپس همه تغییرات ایجاد شده را “Apply” کرده و بر روی “OK” کلیک کنید. پس از ذخیره همه تغییرات روی فایل دوبار کلیک کرده و درایورها را به صورت دستی نصب کنید.
Run this program as adminstrator

راه‌حل 5: تنظیمات UAC را تغییر دهید

 1. در رایانه خود وارد “Administrator Account” شوید، در نوار جستجو “Control Panel” را تایپ کنید و “Enter” را فشار دهید. در تنظیمات کنترل پنل، روی “User Accounts” کلیک کنید و سپس در پنجره زیر دوباره روی “User Accounts” کلیک کنید.
 2. سپس “Change User Account Control Settings” را انتخاب کرده و نشانگر را در سطح سوم با عنوان “Notify Me Only When Apps Try to Make Changes to My Computer” قرار دهید.
تغییر تنظیمات کنترل User Account
 1. پس از اتمام کار روی “OK” کلیک کنید و پنجره را ببندید تا مطمئن شوید خطای Printer Driver is Unavailable برطرف شده است.

راه‌حل 6: SFC Scan را اجرا کنید

فایل‌های خراب سیستم نیز می‌توانند باعث خرابی درایورها شوند، اسکن SFC به ما کمک می‌کند تا تمام فایل‌های خراب را تعمیر کنیم. برای اجرای اسکن SFC در سیستم خود، این روش را دنبال کنید:

 1. در صفحه کلید خود کلیدهای “Window + X” را با هم فشار دهید، از منوی ظاهر شده “Windows PowerShell (Admin)” را انتخاب کنید.
 2. در پنجره Windows PowerShell دستور زیر را وارد کرده و “Enter” را فشار دهید:

sfc /scannow

توجه: این روند ممکن است مدتی طول بکشد بنابراین باید صبور باشید.

راه‌حل 7: حساب Microsoft را تایید کنید

برخی از کاربران پس از تایید حساب‌های مایکروسافت خود در کامپیوتر شخصی، توانستند مشکل را حل کنند:

 1. کلیدهای “Window + I” را همزمان فشار دهید تا “Settings” باز شود، در پنجره تنظیمات “Accounts” را انتخاب کنید.
 2. در بخش “Your Info” لینک “Verify” را مشاهده خواهید کرد، لینک را برای تایید حساب خود دنبال کنید. اگر لینکی نمی‌بینید به این معنی است که حساب شما قبلا تایید شده است.
تایید حساب مایکروسافت

راه‌حل 8: درایور پرینتر عمومی را نصب کنید

اگر هیچ یک از روش هایی که در بالا توضیح داده شد برای شما مفید نبود، مراحل زیر را امتحان کنید، به شما کمک می‌کند درایور پرینتر عمومی (generic) را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. با نصب این درایور ممکن است برخی از قابلیت‌های پرینتر شما از دسترس خارج شود اما در کوتاه‌ترین زمان چاپ انجام می‌شود. در این زمینه مراحل زیر را به ترتیب پی بگیرید:

 1. با استفاده از نوار جستجوی Windows پنجره “Device Manager” را باز کنید، در پنجره Device Manager بخش “Printers” را انتخاب کرده و روی “Printer” خود راست کلیک کنید.
 2. سپس “Update Driver” را از منوی کشویی انتخاب کنید و در پنجره پاپ آپ روی “Browser My Computer For Drivers” کلیک کنید و سپس “Let Me Pick From the List Of Available Drivers” را انتخاب کنید.
 3. اکنون دستگاه “Generic Software” را انتخاب کرده و روی “Next” کلیک کنید تا مراحل تکمیل شود.
READ  درایور پرینتر Samsung CLX-3305FW

راه‌حل 9: آنتی ویروس خود را غیرفعال کنید

برخی از کارشناسان می‌گویند که گاهی اوقات برنامه آنتی ویروس می‌تواند با پرینتر تداخل ایجاد کرده و باعث نمایش خطاهای مختلف شود. بنابراین با استفاده از این روش Windows Defender خود را موقتا غیرفعال کنید و سپس خطا را بررسی کنید:

 1. در نوار جستجو در نزدیکی منوی Start “Virus and Threat Protection” را تایپ کنید و سپس “Enter” را فشار دهید، در پنجره جدیدی که باز می‌شود، روی گزینه “Manage Settings” در قسمت Virus and Threat Protection Settings کلیک کنید.
قسمت Virus and Thread Protection
 1. در بخش بعدی “Real-Time Protection” را انتخاب کرده و با استفاده از دکمه نمایش داده شده آن را “OFF” کنید.
غیرقعال‌سازی Real-Time Protection

راه‌حل 10: بازگرداندن فایروال به تنظیمات پیش فرض

 1. در نوار جستجوی Windows “Firewall and Network Protection” را تایپ کنید و “Enter” را فشار دهید، در پنجره جدید باز شده روی “Restore Firewalls To Defaults” در پایین کلیک کنید.
Firewall و Network Protection را انتخاب کنید
 1. سپس روی “Restore Default” در پنجره زیر کلیک کنید تا تغییرات خود را تایید کنید.
تنظیمات Restore Default

راه‌حل 11: پرینتر را مجددا با استفاده از تنظیمات TCP/IP نصب کنید

 1. در نوار جستجوی Cortana “Printers and Scanners” را تایپ کنید و “Enter” را فشار دهید، اکنون روی نماد “+” در زیر “Add Printers & Scanners” در بالا کلیک کنید تا دستگاه جدیدی اضافه شود.
تایپ کردن Printers and Scanners در نوار جستجو
 1. هنگامی که جستجو ناموفق بود روی “The Printer That I Want Isn’t Listed” کلیک کنید، در پنجره جدید “Add A Printer Using a TCP/IP Address Or Hostname” را انتخاب کنید.
 2. سپس آدرس مناسب را وارد کرده و روی “Next” کلیک کنید، در حال حاضر از شما می‌خواهد “Drivers” را به صورت دستی اضافه کنید. درایورهایی را که قبلا دانلود کرده‌ایم را اضافه کنید، اگر سیستم نسخه‌های جدیدتری پیدا کرد به طور خودکار دانلود می‌شوند و به احتمال زیاد خطای Printer Driver is Unavailable در HP حل می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *